ניהול נכסים – מה זה בכלל?

נכסי נדל"ן ומקרקעין משמשים בתור מגורים או מסחר וגם לצרכי השקעות, כדי לשמור עליהם נכון, חשוב להקפיד על ניהול נכסים. באמצעות ניהול נכסים (נכסי נדל"ן או מקרקעין) שומרים על ערכם הכספי ואף מגדילים את הערך הכספי שלהם.

הנה כל מה שצריך באמת לדעת.

מה זה ניהול נכסים?

ניהול נכסים (נדל"ן או מקרקעין) או בשם הנוסף, ניהול נדל"ן, הוא תחום באמצעותו מנהלים את הנכס מכל צדדיו על מנת לממש את הפוטנציאל ולמקסם את הרווחים ממנו. ניהול הנכס יכול לכלול גם בעת בנייתו, רכישתו, השבחתו, השכרתו וגם בעת מכירתו.

ניהול נכסים מתקשר לתחום השקעות בנדל"ן. משקיע יכול להרוויח בנדל"ן באחת הדרכים הבאות:

  • קנייה של נכס בציפייה שהמחיר יעלה ואז מכירה במחיר גבוה יותר (בגלל הביקוש או שינוי תכנוני).
  • קנייה של נכס לצורך השבחה ואז מכירה במחיר גבוה יותר.
  • קנייה של נכס לשם השכרה לקבלת תשואה קבועה.

כאשר למשקיע יש מספיק זמן, ויש נכס אחד או שניים – ניהול נכסי הנדל"ן שלו יכולים להיעשות על ידו או מי מטעמו. אולם, כאשר לאותו משקיע אין זמן או שהוא בעל נכסים רבים – אלו חייבים להיות מנוהלים באופן שוטף ומקצועי – על ידי גוף שפועל לטובת המשקיע כמו למשל חברה לניהול נכסים.

נכסים בעניין זה, למרות השם הכללי, הם לרוב בתחום הנדל"ן – כמו דירת מגורים, משרד, חנות, שטח מסחרי אחר, קניון, מבנה או בניין, קרקע נדל"ן ועוד.

ניהול נכסים – תחומים

ניהול נכסים בעיקרו הוא תחום גדול, אך הוא מורכב מכמה תתי תחומים שמרכיבים אותו. כך שכל אחד מהם נחשב ניהול נכסים בצורה כזו או אחרת. אלו הם:

1. ניהול נכסים להשקעה

השקעה בנכס נדל"ן אינה עבודה קלה ופשוטה, היא מחייבת הבנה מקיפה של מטרות המשקיע, בחינה של סוגי נכסים עבור המשקיע, איתור נכסים פוטנציאליים, ליווי משפטי בעריכת הסכם רכישה, ליווי פיננסי, ליווי מבחינת מיסוי, החלפת בעלים ברכישה ועוד. בנוסף לכך, התחום עשוי לכלול בעיות כאלו או אחרות שעלולות לגרום לכך שסכום ההשקעה יירד לטימיון וזה נושא חשוב לבדיקה.

שירות ניהול נכסים להשקעה מספק למשקיע קשת של פיתרונות להשקעת הכספים בנכס איכותי המביא תוצאות למשקיע.

2. ניהול נכסים להשכרה

השכרת נכס (דירה, משרד, חנות) כוללת בתוכה הרבה הליכים ובין היתר, הכנת הנכס להשכרה, שיווק הנכס לצרכי השכרה, איתור שוכרים מתאימים ובדיקתם, ליווי משפטי בעריכת הסכם שכירות, תחזוקה בדירה ותיקון בתקלות ופיתרון בעיות, קבלת תשלומים מהדיירים, בדיקה ומעקב, התנהלות מול שוכרים בעייתיים, התנהלות מול ועד בית, התנהלות מול הרשות המקומית ורשויות החוק ועוד.

שירות ניהול נכסים להשכרה חוסך זמן יקר למשקיע ופותרת עבורו את כל הבעיות הכרוכות בהשכרת הנכס.

3. ניהול נכסים לבנייה

בניית נכס היא עבודה קשה ומסיבית משום שמדובר על תהליך ארוך, מורכב, ביורוקרטי ואף קשה מבחינה נפשית. הדבר מתחיל החל משלב איתור שטחים לבנייה, קבלת היתרי בנייה, ליווי מבחינת מיסוי, התנהלות מול בעלי מקצוע (אדריכל, מעצב פנים, מהנדס, מפקח בנייה, קבלן ביצוע ועוד), רכישת ציוד וחומרים, התנהלות מול גורמי החוק ועוד.

שירות ניהול נכסים לבנייה עוזר למשקיע או לכל המעוניין בבניית נכס, מענה מקיף ומקצועי בנושאים שגוזלים זמן יקר ואף ידע מקצועי שלא בהכרח קיים אצל אותו משקיע.

4. ניהול נכסים להשבחה

השבחת נכס חשובה מאוד, במיוחד אם רוכשים נכס שדורש טיפול, תחזוקה ושיפוץ מקיף. השבחה כוללת התנהלות מול בעלי מקצוע, התנהלות מול גורמי האכיפה, ועדות בנייה ועוד.

ניהול נכסים להשבחה מסייעת למשקיע מענה וחיסכון ממשי של זמן, תוך ניצול ומימוש הפונציאל הטמון שבכך.

5. ניהול נכסים למכירה

מכירת נכס הוא שלב בו המשקיע מעוניין לממש את ההשקעה בנכס לצורך כזה או אחר. התהליך כולל הכנת הנכס למכירה, ,שיווק הנכס למכירה, איתור רוכשים מתאימים ובדיקה שלהם, ליווי משפטי בעת עריכת הסכם מכירה, ליווי פיננסי ומיקסום הרווחים, ליווי מבחינת מיסוי, קבלת תשלום מהקונים, החלפת בעלים למכירה ברשויות ועוד.

ניהול נכסים למכירה דואגת לכך שהמשקיע יממש וימקסם את כל הזכויות בנכס, תוך כדי מכירה בסכום הטוב ביותר האפשרי.

איך מתחילים?

משקיע שמעוניין ברכישת נכס חדש, בניית נכס חדש, השכרת נכס קיים, השבחת הנכס הקיים או מכירת הנכס הקיים – עשוי לרצות לקבל את הליווי המקצועי.

אפשר לפנות אלינו כבר היום לבחינת המטרות והיעדים.